
Zgodnie z informacjami podanymi oficjalnie przez Microsoft już 14 października tego roku zakończy się wsparcie dla systemu Windows 10 (źródło). Co to oznacza dla zwykłych użytkowników? Brak aktualizacji systemu i prac nad zabezpieczeniem przed zagrożeniami z sieci. Systemowy antywirus Windows Defender nie będzie otrzymywał aktualizacji bazy wirusów oraz innych zagrożeń, co może prowadzić do częstszych infekcji systemu niechcianym oprogramowaniem, w tym Trojanów, Keyloggerów czy Malware’u kradnącego dane użytkownika. Dodatkowo system nie będzie otrzymywał poprawek związanych z wykrytymi lukami zabezpieczeń, co na pewno skrzętnie wykorzystają osoby zajmujące się cyberprzestępczością.
Czy można korzystać dalej z Windows 10 po tej dacie?
Tak, można, ale oprócz braku aktualizacji oraz zabezpieczeń należy spodziewać się bombardowania użytkownika komunikatami o zakończeniu wsparcia i namowami do zmiany systemu na Windows 11.
Czy mój komputer jest zagrożony?
Wszystko zależy od tego, co masz „pod maską”, szczególnie w kwestii procesora. Zgodnie z najnowszymi informacjami Windows 11 wymaga procesorów Intel Core 8 generacji (źródło) lub nowsze oraz AMD Ryzen serii 2000 lub nowsze (źródło). W praktyce oznacza to, że jeśli Twój komputer lub laptop jest starszy, niż z roku 2018, to najprawdopodobniej nie uruchomisz na nim systemu Windows 11.
Co mogę zrobić ze starszym sprzętem?
Odpowiedź jest bardzo prosta – skorzystaj z jednego z systemów operacyjnych Linux! Jeśli nigdy nie miałeś/łaś do czynienia z tym systemem zacznij od Linux Mint korzystając z gotowych poradników w sieci (przykład – instalacja i konfiguracja systemu Linux Mint krok po kroku).
Dlaczego proponujesz TYLKO Linux Mint?
Dzień dobry. We wpisie jest tylko przykładowo podany Mint jako dystrybucja przyjazna dla przechodzących z Windowsa 10. Na stronie głównej zaprezentowanych jest 8 różnych dystrybucji opartych o różne typy jądra systemu (Debian, Ubuntu, Fedora, Arch). Mint jest więc tylko kierunkiem i tak jak Pan napisał, proponuję, nie namawiam. Pozdrawiam serdecznie!
Czy Linux można zainstalować na systemie plików NTFS?
System plików NTFS został opracowany przez Microsoft dla systemów Windows, więc nie można zainstalować systemu bezpośrednio na partycji sformatowanej jako NTFS. Nie ma jednak przeciwwskazań do stworzenia na jednym dysku wydzielonej partycji NTFS, na której zostanie Windows, a następnie utworzenie partycji EXT4, BTRFS lub XFS i zainstalowanie na niej dowolnej dystrybucji systemu Linux. Co więcej, Linux pozwoli następnie na odczyt danych z partycji NTFS, nie może to być jednak system plików do rozruchu i pracy Linuxa.